Презентація Лавришівського Євангелія в Ягеллонському університеті

23 листопада 2018-го року команда проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину» презентувала факсимільне видання Лавришівського Євангелія XIV ст. в Ягеллонському університеті (м. Краків). 

Презентація відбулася за участі засновниці проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину» Ганни Горобець та одного з дослідників Лавришівського Євангелія, доктора філологічних наук, професора  Житомирського державного університету імені Івана Франка Віктора Мойсієнка. Відвідувачі мали змогу побачити факсимільну копію Лавришівського Євангелія апракос, що є найдавнішою з відомих кириличних рукописних книжних пам’яток Великого князівства Литовського періоду становлення литовсько-руської державності в другій половині XIV ст. 

Зазначимо, що Лавришівське Євангеліє XIV ст. є спільною писемною пам'яткою України, Литви та Білорусі. Історично рукопис пов'язаний з містом Вільно, Лавришівським Богородичним монастирем, що діяв біля митрополичого міста Новогородок, і з династичним княжим родом Гедиміновичів. Ментальними, культурними, мовними й писемними традиціями книга безпосередньо пов’язана із галицько-волинською писемною традицією. Книгу використовували під час богослужінь допоки монастир не перейшов в уніатство. Точні відомості щодо часу та місця його написання відсутні. Однак дослідник рукопису Віктор Мойсієнко довів, що книгу переписували українці, про це свідчать тисячі помилок у бік української мови.

У 2018 році у межах проєкту  «Повертаємо в Україну культурну спадщину» та за підтримки Українського культурного фонду було видано факсимільну копію Лавришівського Євангелія. Завдяки цьому текст рукопису став доступним широкому загалу, а проведені дослідження спонукатимуть до подальшого аналізу книги науковцями.