Про проєкт

З часів Київської Русі було створено велику кількість рукописних книг. Як не прикро, але з надзвичайно багатої книжкової спадщини Київської Русі збереглося не більше 1% рукописів. Тому кожен збережений рукопис є не лише цінним історичним джерелом, а ще й справжнім шедевром української середньовічної культури. На жаль, переважна більшість українських середньовічних рукописів знаходиться далеко від тих центрів, в яких вони створювалися. Ці рукописи є перлинами сучасних книжкових зібрань Австрії, Америки, Білорусі, Германії, Італії, Канади, Польщі, Росії, Франції та інших країн. Переважна більшість манускриптів знаходиться в Росії. Їх старанно оберігають, виставляють як музейні експонати у вітринах світових культурних скарбниць. Збережені за кордоном рукописи переважно не атрибутуються як давньоукраїнські й залишаються не врахованими до національного культурного спадку, тому їх виявлення й дослідження є важливим завданням. Наші писемні пам'ятки є мало доступними, через певні об'єктивні причини, для дослідження вчених та зовсім недосяжними для тих, хто цікавиться історією Русі-України й української рукописної книги.

2009 року ТОВ «Видавництво «Горобець» започаткувало проєкт «Повертаємо в Україну культурну спадщину».

Мета проєкту – повернути у вигляді факсимільних копій давні українські рукописні книги, які створені на теренах Русі-України та волею долі розпорошені по Світу. У кожного рукопису був свій шлях: деякі дарували як весільний посаг, якісь забирали з собою завойовники, інші ж ставали коштовними дарунками.

У межах проєкту видано факсимільні копії:

 1. Луцьке Євангеліє XIV ст. (оригінал у Москві, Росія)     
 2. Луцький Псалтир 1384 р. (оригінал у Флоренції, Італія)    
 3. Холмське Євангеліє XIII ст. (оригінал у Москві, Росія)    
 4. Лавришівське Євангеліє XIV ст. (оригінал у Кракові, Польща)
 5. Реймське Євангеліє. Конволют XI ст., XIV ст. (оригінал у Реймсі, Франція)
 6. Віденський Октоїх XIII ст. (оригінал у Відні, Австрія)
 7. Молитовник Гертруди X-XI ст. (оригінал зберігається у місті Чівідале, Італія)
 8. Молитовник князя Володимира XIV ст (оригінал зберігається у Нью-Йорку, США)

Презентація Молитовника Гертруди XI ст., Молитовника князя Володимира XIV ст. і наукової монографії «Віденський Октоїх. Дослідження» у Маріуполі

14.09 2021

13 вересня у Маріуполі відбулася презентація нових видань Видавництво «Горобець»: Молитовник Гертруди (Псалтир Егберта), Молитовник князя Володимира (Служебник Теодоровича) і "Віденський Октоїх XII-XIII ст. Дослідження". Усі видання побачили світ за фінансової підтримки Українського культурного фонду і меценатів, небайдужих до долі української культури і науки. 

Детальніше

Презентація проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину» на телеканалі Еспресо

13.09 2021

11 вересня 2021 року на загальнонаціональному телеканалі ЕСПРЕСО було представлено проєкт "Повертаємо в Україну культурну спадщину".

Детальніше

Презентація проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину» у Херсоні

10.09 2021

9 вересня 2021 року в Херсонському державному унiверситеті в науковій бібліотеці відбулася презентація нових книг видавництва «Горобець»: Молитовник Гертруди (Псалтир Егберта), Молитовник князя Володимира (Служебник Теодоровича) і "Віденський Октоїх XII-XIII ст. Дослідження". 

Детальніше

Урочиста презентація Молитовника Гертруди XI ст., Молитовника князя Володимира XIV ст. і наукової монографії «Віденський Октоїх. Дослідження» у Софії Київській

08.09 2021

7 вересня у Митрополичих палатах Національного заповідника «Софія Київська» відбулася урочиста презентація нових видань проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину».

Детальніше
 • Повернуто 8 книг

  За 10 років дослідили та офіційно видали факсимільні копії восьми рукописних книг загальним накладом 5400 примірників.

 • Створюється реєстр 

  Це перший реєстр української рукописної книги за кордоном, який створюється на наукових засадах.

 • Підтримка благодійників

  Проєкт уже підтримали 26 організацій та понад 500 приватних осіб, надавши внески від мінімальних коштів до 100 000 гривень.

 • 7 країн

  Проєкт було презентовано у Флоренції, Мілані, Римі, Відні, Парижі, Реймсі, Санлісі, Мінську, Кракові, Львові, Києві, Дніпрі, Острозі, Житомирі, Миколаєві, Херсоні, Москві та інших містах.

 • Презентації у ЗМІ

  Про проєкт знімали передачі телеканали 1+1, Глас, Прямий канал. Освітлювали газети «Сегодня», «День». Онлайн-презентації проходили в УНІАН та Укрінформ.

Географія розташування книг

 • Країни з яких були повернуті книги
 • Країни з яких щє плануються повернути книги

Висловлюємо щиру вдячність меценатам та інвесторам, без підтримки яких ці видання не побачили б світ.

Усі благодійники проекту