З часів Київської Русі було створено велику кількість рукописних книг. Як не прикро, але з надзвичайно багатої книжкової спадщини Київської Русі збереглося не більше 1% рукописів. Тому кожен збережений рукопис є не лише цінним історичним джерелом, а ще й справжнім шедевром української середньовічної культури. На жаль, переважна більшість українських середньовічних рукописів знаходиться далеко від тих центрів, в яких вони створювалися. Ці рукописи є перлинами сучасних книжкових зібрань Австрії, Америки, Білорусі, Германії, Італії, Канади, Польщі, Росії, Франції та інших країн. Переважна більшість манускриптів знаходиться в Росії. Їх старанно оберігають, виставляють як музейні експонати у вітринах світових культурних скарбниць. Збережені за кордоном рукописи переважно не атрибутуються як давньоукраїнські й залишаються не врахованими до національного культурного спадку, тому їх виявлення й дослідження є важливим завданням. Наші писемні пам'ятки є мало доступними, через певні об'єктивні причини, для дослідження вчених та зовсім недосяжними для тих, хто цікавиться історією Русі-України й української рукописної книги.
2009 року ТОВ «Видавництво «Горобець» започаткувало проєкт «Повертаємо в Україну культурну спадщину».
Мета проєкту – повернути у вигляді факсимільних копій давні українські рукописні книги, які створені на теренах Русі-України та волею долі розпорошені по Світу. У кожного рукопису був свій шлях: деякі дарували як весільний посаг, якісь забирали з собою завойовники, інші ж ставали коштовними дарунками.
За роки існування проєкту дослідили та офіційно видали факсимільні копії рукописних книг загальним накладом 5400 примірників.
Це перший реєстр української рукописної книги за кордоном, який створюється на наукових засадах.
Проєкт уже підтримали 26 організацій та понад 500 приватних осіб, надавши внески від мінімальних коштів до 100 000 гривень.
Проєкт було презентовано у Флоренції, Мілані, Римі, Відні, Парижі, Реймсі, Санлісі, Мінську, Кракові, Варшаві, Львові, Києві, Дніпрі, Острозі, Житомирі, Миколаєві, Херсоні, Луцьку, Пересопниці, Дубно та інших містах.
Про проєкт знімали передачі телеканали 1+1, Глас, Прямий канал. Освітлювали газети «Сегодня», «День». Онлайн-презентації проходили в УНІАН та Укрінформ.
Висловлюємо щиру вдячність меценатам та інвесторам, без підтримки яких ці видання не побачили б світ.