Презентація факсимільної копії Лавришівського Євангелія XIV ст. у Львові в Музеї історії релігії

15 листопада 2018 року у Львівському музеї історії релігії  у межах нашого проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину» відбулася презентація факсимільного видання Лавришівського Євангелія XIV століття.

Євангеліє вийшло друком у видавництві «Горобець» за сприяння Українського культурного фонду. Лавришівське Євангеліє - четверта унікальна пам’ятка літературного процесу Київської Русі ХІІІ–XIV ст., яку ми повернули до України та представили широкому колу читачів, мистецтвознавцям.

«З усіх написаних у князівських скрипторіях манускриптів, рукописів збереглося не більше 1% , тому кожен збережений рукопис, оригінал – цінна пам’ятка української середньовічної культури. Лавришівське Євангеліє має відношення до України, Білорусі, Польщі», – зазначила кураторка проєкту Ганна Горобець.

«Це одне з найбільш кольорових Євангелій, оздоблене 18 мініатюрами. Євангеліє належить до литовсько-руської книжкової спадщини середини XIV століття, коли відбувалось становлення православ’я у Великому князівстві литовському. Саме становлення писемності та ділової писемності проходило за традицією Київської Русі, але на основі Галицько-волинського скрипторія. Пам’ятка цікава тим, що в Україні її не було з кінця XIV століття. Вона знаменита тим, що це книга-архів Лавришівського монастиря», – розповіла Людмила Гнатенко, наукова працівниця, дослідниця рукописної книги.

Раніше стараннями нашого проєкту світ побачили наступні видання: Луцьке Євангеліє XIV ст., Холмське Євангеліє XIV ст., що зберігаються в Російській державній бібліотеці (Москва), Луцький Псалтир 1384 р., зберігається у бібліотеці Лауренціана Медічі (Флоренція, Італія).

Фото: Наталка РАДИКОВА для photo-lviv.in.ua